Eko jazda – jak jeździć oszczędnie

Eko jazda, zwana również ecodrivingiem, to sposób na zaoszczędzenie paliwa i ochronę środowiska.

Za pomocą umiejętnego stosowania się do zasad rządzących ekologicznym sposobem jazdy można zaoszczędzić aż do 25% zużywanego paliwa. Przekłada się to na konkretne kwoty, które pozostają na koncie każdego ostatniego dnia miesiąca. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które posługują się samochodem do wykonywania swojej pracy.

Eko jazda – co to takiego?

Aby dać pełny obraz tego, jakie korzyści daje wprowadzenie ekologicznego sposobu jazdy do swojej codziennej rutyny warto zastanowić się, jakie korzyści daje ecodriving. Eko jazda to takie prowadzenie samochodu, które jest jednocześnie ekologiczne i ekonomiczne. Oznacza to, że sposób w jaki używa się auta nie tylko wpływa na kondycję środowiska naturalnego, ponieważ neutralizuje się negatywny wpływ samochodów na naturę. Dodatkowo aspekt ekonomiczny pozwala na duże oszczędności związane ze zużyciem paliwa. To oczywiście uproszczenie, ponieważ oprócz benzyny oszczędzać można jeszcze samo auto, a więc: silnik oraz inne elementy, niezbędne do jeżdżenia samochodem.

Jak wprowadzić elementy ecodrivingu?

Decyzję o zmianie stylu jazdy każdy powinien podjąć samodzielnie. Wiadomo, że obecnie jazda ekologiczna staje się coraz bardziej modna, niemniej jednak nie należy podejmować tych prób bez większego zaangażowania.

O tym, że eko jazda staje się coraz bardziej wymaganym stylem prowadzenia samochodu przekonuje również nastawienie producentów pojazdów do zmian w konstrukcjach aut, które muszą być dostosowane do wysokich norm emisji spalin. Niemniej jednak taka zmiana powinna wiązać się z przekonaniem, że takie działanie wyjdzie nam na dobre. Inaczej, niewiele z tego wyjdzie. Warto również zmienić swoje nastawienie, ponieważ taki sposób prowadzenia pojazdów nie oznacza jazdy w dolnych granicach możliwości samochodu, ale związane jest raczej z większą uważnością.

Co można zatem zrobić, żeby opracować plan dostosowania się do wymogów jazdy ekologicznej. Po pierwsze, przygotować do tego samochód, po drugie – zaznajomić się z zasadami i technikami, które pozwolą na oszczędności.

Zasady jazdy ekonomicznej

Zastanówmy się, na jakie elementy warto zwrócić uwagę, żeby oszczędzić.

  1. Przyśpieszanie

Z pewnością każdy kierowca wie o tym, że zwiększanie szybkości wymaga zaangażowania znacznie większej energii niż utrzymanie stałej prędkości jazdy. Dlatego, aby oszczędzić jak najwięcej paliwa, dobrze jest postarać się jak najrzadziej przyśpieszać i hamować. Płynna i harmonijna jazda jest tutaj bardzo ważna.

  1. Hamowanie

Ten punkt związany jest poniekąd z kwestią omawianą wyżej. Jednakże to, na co trzeba zwrócić uwagę, to odpowiedni sposób hamowania. Otóż koronną kwestią dla jazdy w stylu ekonomicznym jest zatrzymywanie się przy użyciu silnika, a nie pedału hamulca. Ma to korzyści nie tylko w postaci większej ilości paliwa w baku, ale jednocześnie pozwala zmniejszyć także zużycie klocków hamulcowych i nie narażamy płyn hamulcowy na przegrzanie.

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że taka metoda hamowania możliwa jest w momencie, kiedy samochód znajduje się na większej przestrzeni. W mieście może ono wymagać przewidywania sytuacji ze znacznym wyprzedzeniem, po to, żeby móc odpowiednio szybko zacząć wyhamowywać przed czerwonym światłem, ale nie jest niewykonalne.

  1. Szybkość i opór powietrza

Chcąc oszczędzić paliwo dobrze jest nie przekraczać szybkości. Aerodynamiczny kształt obecnie projektowanych samochodów, wskazuje na to, że jeżeli samochód jedzie szybciej niż 120 km/h, wzrasta opór powietrza, a co za tym idzie, większe jest zużycie paliwa.

Opór powietrza zwiększa się również w przypadku otwartych szyb, szyberdachu, czy też wystawionych rąk. Z tego powodu planując szybką jazdę warto jest pozamykać wszystkie okna i nastawić się na używanie klimatyzacji wewnątrz auta.

Niekorzystnie wpływają również takie elementy, jak: boxy dachowe, rowery oraz owiewki, ponieważ zwiększają one powierzchnię czołową auta. Zatem, aby móc pochwalić się jazdą ekonomiczną, dobrze jest chować bagaż do wewnątrz samochodu, zawsze wtedy, gdy jest taka możliwość, a rowery umieszczać za autem.

Naczelną zasadą eko jazdy jest jeżdżenie na jak najwyższym biegu przy jak najniższych obrotach. Dobrze jest przełączać się na wyższy bieg przy osiągnięciu obrotów około 2500 rpm przy silnikach benzynowych oraz około 2000 rpm przy dieslu. Warto wiedzieć, że w nowych samochodach silniki nastawione są na jazdę ekologiczną, jest to dla nich zdrowsze, ponieważ działają one znacznie lepiej przy niskim zużyciu paliwa.

  1. Niepotrzebne obciążenie

Zmniejszenie masy pojazdu ma znaczny wpływ na stopień zużycia paliwa. Warto zatem postarać wyciągnąć z auta niepotrzebne przedmioty, które mogą je obciążać. Tym sposobem nie tylko zmniejszy się koszt benzyny, ale również zwiększy bezpieczeństwo, ponieważ nie będzie przedmiotów, które mogą wyrządzić krzywdę podczas bardziej gwałtownego hamowania.

  1. Ciśnienie w oponach i przegląd techniczny

Dlaczego akurat ciśnienie opon? Ma ono wypływ na wiele rzeczy, które dzieją się z samochodem, miedzy innymi na zużycie paliwa. Zbyt niskie lub zbyt wysokie sprawi, że auto zużyje więcej benzyny, a opony szybciej się zużyją. Eksperci zalecają, aby sprawdzać ciśnienie w oponach raz w miesiącu. Nie jest to kosztowne (na stacjach benzynowych można wykonać to za darmo) i nie zabiera dużo czasu.

Również wykonując regularny przegląd techniczny można oszczędzić wiele. Prawidłowe działanie, wymiana olejów oraz części sprawi, że auto nie będzie potrzebowało znacznie mniej paliwa.

Jest jeszcze wiele innych rzecz, które możemy zrobić, aby przestawić się na tryb ekologiczny w posługiwaniu się samochodem. Każda wprowadzona zmiana z pewnością przyczyni się do obniżenia kosztów związanych z jazdą i pozytywnie wpłynie na stan środowiska.